Saturday, 11 April 2015

Cząstka na końcu wszechświata


Całkiem niedawno skończyłem czytać bardzo ciekawą książkę Michio Kaku "Kosmos Einsteina". To interesująca opowieść o ewolucji różnych teorii w zakresie fizyki teoretycznej no i przede wszystkim jak sam tytuł mówi o Einsteinie i jego sposobie widzenia świata. To bardzo inspirująca książka i to ona właśnie stała się natchnieniem do przeczytania kolejnej pozycji popularno - naukowej "Cząstka na końcu wszechświata" autorstwa Sean Carroll. 
Fantastycza - to moja pierwsza ocena po przeczytaniu zaledwie sześćdziesięciu paru stron. Język, jakim napisana jest ta opowieść - to chyba dobre określenie - jest niebywale przystępny, prosty i zrozumiały. Pierwsza część książki dobrze porządkuje wiedzę o podstawowych cząstkach elementarnych ich funkcji i roli w otaczającej nas rzeczywistości. Fermiony, Leptony, Hadrony, Bozony... przestają być enigmatycznymi pojęciami a Model Standardowy staje się zrozumiały - przynajmniej do co podstawowych zasad. Myślę, że to dobra lektura dla osób które nie studiowały fizyki a są ciekawe otaczającego nas świata fizycznego.


Na YouTube znalazłem, krótki ale treściwy filmik produkcji CERN, o podstawach Modelu Standardowego - między innymi klasyfikacja cząstek elementarnych.


No comments:

Post a Comment