Sprzęt


CELESTRON SCT 11" 


Tuba optyczna konstrukcji Schmidta-Cassegrain to kompaktowa konstrukcja łącząca w sobie cechy zarówno teleskopu zwierciadlanego jak i po części soczewkowego. Teleskop zbudowany jest z asferycznej płyty korekcyjnej (soczewka asferyczna), zwierciadła głównego i zwierciadła wtórnego. Światło wpadające do teleskopu najpierw przechodzi przez płytę korekcyjną zamontowaną w przedniej części tuby optycznej, której zadaniem jest redukcja aberacji sferycznej. Następnie odbijane są od zwierciadła głównego i skupiane na zwierciadle wtórnym skąd dalej kierowane są poprzez odpowiedni okular do oka obserwatora. Taka konstrukcja optyczna pozwala na uzyskanie dużych apertur i długich ogniskowych przy bardzo małych rozmiarach teleskopu. Rozwiązanie to, jak każde inne ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie największą zaletą jest jego kompaktowy rozmiar przy dużej aperturze co czyni teleskop bardzo poręcznym i nadającym się przede wszystkim do obserwacji wizualnych (obiekty układu słonecznego, mgławicowe, gromady gwiazd i galaktyki o dużej jasności powierzchniowej) i astrofotografii głównie planetarnej, choć jak ktoś się ktoś uprze to i głębokiego kosmosu :). Niestety taka konstrukcja optyczna obarczona jest komą, porównywalną z systemami Newtona i jeszcze większą niż w Newtonie krzywizną pola. Regulacja ostrości odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego w tylnej części za pomocą którego przesuwamy zwierciadło główne zmieniając tym samym zmianę położenia ogniska.

Schmidt-Cassegrain


Dane techniczne:
Konstrukcja optyczna: Schmidt-Cassegrain
Apertura (mm) 279.4 mm (11 in)
Ogniskowa 2800 mm (110 in)
Światłosiła F/10
Szukacz 9 x 50
Powiększenie Max 660 x
Powiększenie MIN  40 x
Zasięg gwiazdowy 14.7 mag
Zdolność rozdzielcza 0.5 arc sec
Waga 12 kg


Ciekawym rozwiązaniem rozwiązaniem jest system FastStar przeznaczony do astrofotografii. Jak widać na powyższym zdjęciu teleskopu, w płycie korekcyjnej umieszczone jest zwierciadło wtórne. W większości modelów można je wykręcić i w jego miejscu umieścić specjalnie zaprojektowany układ soczewkowy (FastStar), przekształcający nasz zestaw w bardzo jasny teleskop o światłosile nawet F/1.8. Pozwala to radykalnie skrócić czas naświetlania nawet o 30 razy w stosunku do oryginalnej światłosiły F/10 przy jednoczesnym zwiększeniu pola widzenia o 5 razy.


TS Photoline Triplet FPL-53 APO 90/600


Teleskopy refrakcyjne oparte są na konstrukcji soczewkowej w przeciwieństwie do teleskopów zwierciadlanych (Newton'y). To chyba najstarszy typ teleskopu, od którego dawni astronomowie rozpoczynali swe obserwacje. W przedniej części obiektywu zamontowana jest soczewka zbierająca światło lub gruba soczewek ułożonych tak aby maksymalnie niwelować efekt aberacji chromatycznej. Na drugim jego końcu umieszcza się okular o różnej mocy aby uzyskać żądane powiększenie. Ustawienie ostrości odbywa się za pomocą śruby regulującej położenie okularu tak, aby obie ogniskowe (soczewki głównej i okularu) znalazły się w jednym punkcie - otrzymując w ten sposób ostry obraz obserwowanego obiektu. Typ refraktora z zestawem soczewkowym, korygującym efekt aberacji chromatycznej, nazywa się refraktorem apochromatycznym w skrócie APO. Model, który posiadam (na zdjęciu poniżej) to właśnie refraktor APO o ogniskowej 600 mm i aperturze 90 mm


Refraktor Apochromatyczny (APO)


Dane techniczne:
Apertura/ogniskowa: 90/600 mm (f/6.7)
Soczewki: Szkło FPL53 triplet Apo
Tubus: Modularna rura metalowa
Zakres magnitudo: 12.3 mag
Rozdzielczość teoretyczna: 1.29"
Śr.odrośnika: 116 mmDługość: 500 mm
Waga: 4 kg
Focuser: 2.5" CNC z przełożeniem 1:10  NEQ6 PRO SYNSCAN


Drugim a zarazem kolejnym kluczowym elementem zestawu teleskopowego jest montaż. W moim przypadku jest to montaż paralaktyczny wyposażony w system GoTo czyli system automatycznego naprowadzania na zadany obiekt (po wcześniejszym wyosiowaniu montażu na gwiazdę polarną).

NEQ6 zaopatrzony został również w port ST4 do obsługi guidera. Monieważ montaż jest zautomatyzowany wymaga zasilania elektrycznego do obsługi napędu. Tu z pomocą przychodzi Power Tank Celestrona o pojemności 17 Ah, który może być również źródłem zasilania grzałek. Wyposażony jest dodatkowo w silny reflektor, czerwoną lampkę, radio i przewody akumulatorowe do uruchamiania samochodu (250A / 5sek)

OPTYKA

czyli okulary, barlowy, filtry, reduktory...


Kalkulacja powiększeń, pola widzenia (FOV) oraz źrenic wyjściowych

KAMERY CCD


ATIK 383 L+


ASI 120 MM